Nowoczesne krajarki do gilz tekturowych
Automatyczna krajarka gilz CATER-A jest odpowiedzią na rosnące potrzeby automatyzacji produkcji w firmach. Dlatego też popularność tego modelu rośnie z roku na rok. Z prawie 1300 sprzedanymi do chwili obecnej krajarkami i kolejnymi 30 w produkcji, JURMET jest wiodącym europejskim producentem tego typu maszyn.
Pomysł na produkt wiązał się z faktem, że w latach 90. XX w. lokalne drukarnie cięły gilzy piłą do drewna, co generowało bardzo dużo pyłu. Dlatego musiało to być robione w oddzielnych pomieszczeniach. JURMET chciał zaproponować coś, co zapewniałoby czyste cięcie gilz, tak aby można było takie urządzenie postawić obok maszyny drukującej lub bobiniarki. Nasi inżynierowie opracowali specjalny nóż, który zapewnia czyste i bezpyłowe cięcie. Pierwsza wyprodukowana przez nas krajarka była krajarką ręczną. Żeby móc je sprzedawać, kupiliśmy specjalny stary van, zapakowaliśmy na niego krajarkę i w ramach demonstracji cięliśmy gilzy na naczepie samochodu - w ten sposób sprzedawaliśmy krajarki bezpośrednio z niego. Wkrótce okazało się, że nasz produkt idealnie wpasował się w oczekiwania rynku w tamtym czasie.
Następnie, aby zapobiec niedogodnościom wynikającym z ręcznego cięcia, które odbywało się ze zróżnicowaną siłą, inżynierowie JURMETu wprowadzili usprawnienie polegające na wyeliminowaniu powyższego problemu. W ten sposób powstał półautomatyczny model CATER-S. Od tego momentu wystarczyło wcisnąć 2 przyciski, aby ramię z nożem opuszczało się samo, co zapewniało jednakową siłę docisku. Sukces krajarek sprawił, że postanowiliśmy umiędzynarodowić sprzedaż, dlatego krajarka została zaprezentowana na targach K-2001 w Dusseldorfie w Niemczech, gdzie został przedstawiony ręczny model CATER-M.
Krajarka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i została natychmiast sprzedana w setkach sztuk m.in. do: USA, Izraela czy Hong-Kongu.
Sukces krajarek ręcznych spowodował, że w 2004 r. do portfolio JURMETu została dodana automatyczna krajarka CATER-A.
Współcześnie oprócz modeli ręcznych JURMET oferuje również modele automatyczne (CATER-d i CATER-A) z magazynem gilz i bez magazynu. Obecnie to właśnie modele automatyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na proces automatyzacji, który ma miejsce w wielu fabrykach.
Model CATER-A umożliwia ładowanie gilz do magazynu. Następnie gilzy spadają na podajnik i są wciągane do części podającej oraz automatycznie przesuwane do części tnącej, gdzie rozpoczyna się proces cięcia zgodnie z programem wprowadzonym w panelu. Odmierzone gilzy wpadają do kosza umieszczonego pod sekcją tnącą, natomiast odpady wpadają do oddzielnego pojemnika.
Podczas zbliżających się targów K-2022, które odbędą się w październiku 2022 r. w Düsseldorfie w Niemczech, firma JURMET na stoisku 3G55 (hala 3) zaprezentuje jeden z najnowszych modeli krajarek gilz.